Instrukcji instalacji HomeBridge jest w Internecie sporo. Jedne są bardziej dostępne, inne mniej, wszystkie jednak mają wspólną cechę - wymagają pewnej wiedzy w zakresie systemów unix'owych i nie każdy sobie z tym poradzi, a ma być szybko i prosto jak w całym ekosystemie Apple dlatego pomożemy zainstalować gotowy obraz systemu z zainstalowanym Homebridge i niezbędnymi dodatkami, który można pobrać, wrzucić na kartę SD i uruchomić na swoim Raspberry Pi. Cała operacja nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Wszystko w kilku prostych krokach.
HomeBridge to rozwiązanie, które stanowi most pomiędzy HomeKit firmy Apple, a urządzeniami, które nie są jeszcze i często nigdy nie będą wspierane przez Apple HomeKit. Oznacza to możliwość podłączenia ogromnej ilości tanich urządzeń inteligentnego domu i sterowania nimi z aplikacji DOM na Twoim iPhonie, iPadzie, iMac’u czy MacBooku również za pomocą poleceń głosowych Siri.
Dzięki Homebridge możesz poprosić Siri o włączenie światła, wentylatora, ustawienie ogrzewanie czy otwarcie bramy garażowej. Na przykład, używając tylko niektórych z setek dostępnych wtyczek do HomeBridge, możesz powiedzieć:
Dzięki HomeBridge możesz znacząco obniżyć koszt tworzenia własnego inteligentnego domu, podłączając urządzenia takie jak:
Cały proces instalacji HomeBridge będzie polegał na odtworzeniu gotowego obrazu systemu.
Pobieramy obraz z systemem Raspian HomeBridge i rozpakowujemy archiwum zip (około 600 MB). Pobieramy i uruchamiamy program balenaEtcher.
Wybieramy pobrany wcześniej plik obrazu systemu Select image, wybieramy kartę pamięci SD lub pendrive, na którym zapiszemy obraz systemu Select drive i klikamy Flash!
Uwaga zawartość całej karty SD zostanie usunięta.
Zostaniemy poproszeni o podanie hasła administratora.
Czekamy na zakończenie operacji. W zależności od szybkości karty SD i czytnika kart operacja trwa od kilku do kilkunastu minut.
Aby przyśpieszyć proces odtwarzania systemu możemy w ustawieniach programu wyłączyć opcję sprawdzania poprawności procesu Validate write on success.
Po zakończeniu procesu odtwarzania wyjmujemy kartę SD z czytnika.
Pierwsze uruchomienie
Wyjmujemy kartę z komputera, wkładamy kartę do naszego Raspberry Pi i podłączamy zasilanie.
Raspberry Pi może być połączone z naszą siecią na 2 sposoby:
Jeśli wybierzemy połączenie WiFi nie podłączamy kabla ethernet i włączamy zasilanie Raspberry. Po chwili powinna pojawić się nowa sieć WiFi "Homebridge WiFi Setup". Łączymy się z nią i konfigurujemy WiFi w Raspberry Pi.
Jeśli natomiast chcemy użyć połączenia kablowego ethernet pomijamy poprzedni krok. Zdecydowanie polecam to drugie rozwiązanie ze względu na niezawodność działania. Wystarczy, że wepniemy kabel sieciowy do naszego Raspberry i włączymy jego zasilanie.
Po kilkunastu sekundach system jest gotowy do pracy. Aby to sprawdzićwchodzimy na adres http://homebridge.local na komputerach z Mac OS lub http://adres_ip na komputerach z systemem Windows. IP jakie otrzymało nasze Raspberry musimy sprawdzić na ruterze w zakładce DHCP. Domyślny login i hasło to admin.
W pierwszej kolejności ustawiamy nowe hasło.
Przechodzimy do zakładki Status i wybieramy Zresetuj Homebridge na dole strony. Wygenerujemy w ten sposób nowy, unikalny kod. Teraz możemy zeskanować kod QR aparatem naszego iPhona lub iPada.