Klimatyzacja w HomeKit

Na rynku nie ma wiele urządzeń, które działają bezpośrednio w HomeKit. Te, które są nie należą do najtańszych, a ich dostępność u nas jest raczej wątpliwa. To nie znaczy jednak, że nie możemy mieć w swoim HomeKit'owym domu klimatyzatora. W tym krótkim poradniku opiszę jak szybko dodać klimatyzator Cooper&Hunter do aplikacji DOM, mimo, że producent nie zadbał jeszcze o to, aby działał w HomeKit.

Do działania klimatyzacji w HomeKit potrzebujemy HomeBridge. Gotowy obraz systemu można pobrać z naszej strony (HomeBridge Ready To Use). Dostępne są 2 wersje gotowych systemów - na Raspberry Pi 3B+ i Raspberry Pi ZERO W. Zdecydowanie polecam te pierwsze urządzenie, ze względu na zanacznie większą wydajność działania, jednak na Pi Zero działa również dobrze. Krótki poradnik jak zainstalować gotowy obraz można znaleźć tu: HomeBridge w 10 minut.

Przykładowy klimatyzator, który dodamy do naszego HomeKit to Cooper & Hunter Veritas R32.  Wszystkie z dostępnych jednostek wewnętrznych mają ten sam moduł WiFi, zatem nie ma znaczenia jakiej mocy będzie klimatyzator. Zasada i sposób działania będzie taki sam.

Jeśli mamy działający już HomeBridge logujemy się na niego przez WWW. Na komputerach Mac'u wpisujemy adres http://homebridge.local:8080, a na komputera z z Windows http://ip.homebridge:8080

Przechodzimy do zakładki Wtyczki i wpisujemy w wyszukiwarce "cooper&hunter" i klikamy INSTALUJ. 

Przechodzimy do zakładki konfiguracja i dodajemy nasz klimatyzator dodając poniższą konfigurację w sekcji "accessories":

{
"accessory": "CooperHunterAC",
"host": "192.168.0.19",
"name": "Klimatyzacja",
"serial": "4M34285836714",
"model": "CH-S12FTXQ-NG",
"tempSensorShift": 40,
"updateInterval": 10000
}

Oczywiście zmieniamy adres IP "host", na właściwy. Jakie to IP możesz sprawdzić na swoim routerze w sekcji DHCP. Dodatkowo możemy (choć nie musimy) wpisać numer seryjny naszego klimatyzatora oraz model. Te dane będą wyświetlane w ustawieniach akcesorium w aplikacji DOM. Możemy też ustawić inną nazwę np. "Klimatyzator biuro". Zapisujemy konfigurację i resetujmy HomeBridge.

Po chwili w aplikacji dom pojawi się nowy kafelek i nasza klikatyzacja może już być sterowana przez Siri :)

  Jeśli mamy klika klimatyzatorów dodajemy kilka takich samych wpisów, oddzielonych przecinkiem (zgodnie ze składnią JSON). Należy pamiętać, żeby każdy z dodawanych klimatyzatorów miał inną unikalną nazwę. HomeBridge wymaga, aby każde dodane w konfiguracji akcesorium miało unikalną nazwę. W innym przypadku wystąpi błąd w czasie uruchamiania, a usługa HomeBridge nie uruchomi się.

  Przykład:

  {
  "accessory": "CooperHunterAC",
  "host": "192.168.0.19",
  "name": "Klimatyzacja Salon",
  "serial": "4M34285836714",
  "model": "CH-S12FTXQ-NG",
  "tempSensorShift": 40,
  "updateInterval": 10000
  },
  
  {
  "accessory": "CooperHunterAC",
  "host": "192.168.0.20",
  "name": "Klimatyzacja Sypialnia",
  "serial": "4M34285836333",
  "model": "CH-S12FTXQ-NG",
  "tempSensorShift": 40,
  "updateInterval": 10000
  }

  Polecenia Siri

  Możesz powiedzieć SIRI, aby ustawiła konkretną temperaturę w stopniach.

  Przykładowe polecenia:

  • Hey SIRI, set 23 degrees.